Ošetřování dětí, Zubní ordinace, zubař, Šenov, Ostrava, Fajnezuby s.r.o.,zubní laboratoř, prevence, zubní kaz, šenov, ostrava

header.jpg dooffy_header_jablko_001.jpg

Ošetřování dětí



0-3 roky
V tomto období prořezávají dočasné(mléčné) zuby. Klademe důraz na pravidelné kontroly u zubního lékaře. Snažíme se předcházet vzniku zubního kazu a ortodontických vad. Poskytujeme informace především o ústní hygieně dítěte a o tom, jaké potraviny skýtají zvýšené riziko vzniku kazu. Spolupráce dětského pacienta při vyšetření či ošetření  je v tomto období velmi obtížná, proto klademe důraz na prevenci. Stav chrupu dítěte je výsledkem péče o hygienu a stravu dítě ze strany jeho rodičů.
 

3-6 let
Nejčastěji řešíme problémy související s výskytem zubního kazu a jeho následků. Spolupráce dítěte je ve většině případů velmi malá. Pokud je to jen trochu možné, snažíme se mléčné zuby plombovat. Bohužel anatomie mléčných zubů je jiná než u dospělých a kazivé procesy dokáží daleko rychleji postihnout zubní nerv, proto mnohdy není jiná alternativa než vytržení mléčného zubu.
 

6-12 let
V tomto období dochází k postupné výměně mléčných zubů za zuby stálé. Kontrolujeme správné prořezávání zubů. Trháme mléčné zuby, které ohrožují prořezávající se stálé zuby. Opět klademe důraz na správnou hygienu.
  

12-18 let
Stálé zuby jsou již prořezány a tzv. dozrávají co do kvality a odolnosti. Je to období, kdy je nutné mít na paměti diagnostiku ortodontických vad. Díky rozvíjející se osobnosti dítěte hrozí riziko ztráty zájmu o kvalitní ústní hygienu. Protože tvrdé zubní tkáně jsou v tomto období nezralé, probíhá zubní kaz rychleji než u dospělého. Je důležité pravidelně navštěvovat ordinaci zubního lékaře a problémům předcházet, či je řešit v zárodku.
 

Ústní hygiena u dětí
 
Čistit je nutné minimálně dvakrát denně, ráno a večer. Ráno je lepší čistit před snídaní. (Při jídle klesá pH v ústech pod 5,5 a povrch zubní skloviny přechodně změkne. Při čištění pak dochází k mechanickému odstranění této změklé skloviny. Pokud chceme čistit až po snídani, je nutné počkat minimálně 20 minut, až se vyrovná pH v ústech a změklá sklovina remineralizuje.) Fluoridy obsažené v zubní pastě snižují kariogenní působení potravy a po jídle již jen vypláchneme ústa čistou vodou nebo ústní vodou s fluoridy. Večer po vyčištění zubů zbytek pasty pouze vyplivneme a ústa již nevyplachujeme vodou. Nebo můžeme vypláchnout a pak ještě vypláchnout ústní vodou s fluoridy. Po čištění již nic nejíme a nepijeme.

Do pěti let čistí zuby dítěte výhradně rodiče. Obecně platí, že dítě není schopné vyčistit si zuby do doby, dokud si neumí samo zavázat tkaničky u bot. Ve školním věku pak rodiče čistit dítěti pomáhají a kontrolují účinnost čištění.

S ústní hygienou by rodiče měli začít co nejdříve po prořezání prvních dočasných zubů, tedy v 6-8 měsících věku dítěte. Nesmí se nechat odradit počátečním odporem dítěte, jinak si dítě návyk čištění neosvojí. Po prořezání prvních dvou dočasných zubů lze používat tzv. prsťáček (gumový prstový kartáček). Pro nácvik čištění je možné dítěti pořídit nákusný celogumový kartáček, který slouží současně jako hračka. Jakmile prořežou dočasné stoličky, je nutné již čistit měkkým dětským kartáčkem drobnými krouživými pohyby po všech ploškách. Používáme velmi malé množství dětské zubní pasty o obsahu 500 ppm fluoridu. Štětiny kartáčku pastou pouze lehce potřeme. Děti neumí vyplachovat a většinu pasty spolykají. Při nadměrném příjmu fluoridů hrozí porucha mineralizace vyvíjejících se stálých zubů a vznik tzv. fluorózy. Nezbytné je také zabránit přenesení kariogenních mikroorganismů do úst dítěte od rodičů (např. olíznutím lžičky).

Děti od 3 do 6 let se učí čistit zig-zag technikou, při přivřených čelistech stírají od dásně k řezací hraně. Následovat musí dočištění rodičem stírací technikou. Používáme dětské pasty s obsahem fluoridu 1000 ppm. Množství použité pasty odpovídá velikosti malého hrášku. Důležitý pro osvojení návyku čištění je osobní příklad rodičů.

Ve školním věku používají děti k čištění vlastní intuitivní techniku (krouživé, horizontální a stírací pohyby kartáčkem). Rodiče dočišťují stírací technikou. Používá se dětská pasta s obsahem fluoridu 1450 ppm a nanáší se na 1/3 pracovní délky kartáčku (1-2 cm).Ve starším školním věku (12 – 15 let) je možné začít s mezizubní hygienou pomocí zubní nitě. Nutná je však instruktáž a nácvik v ordinaci za přítomnosti rodičů. Používání mezizubních kartáčků se u dětí nedoporučuje.
 
Copyright © 2014 - 2024 Fajne zuby s.r.o..
Všechna práva vyhrazena.
Tento web využívá redakční systém AD-RS.
Realizace webu ADweby.com.

Kontaktní informace

MUDr. Kamil Mazuch

Vráclavská 1281
739 34 Šenov

GPS: N 49°47.15208', E 18°22.28097'

Telefon: +420 596 887 404

www.fajnezuby.cz