Protetická stomatologie, Zubní ordinace, zubař, Šenov, Ostrava, Fajnezuby s.r.o.,zubní laboratoř, prevence, zubní kaz, šenov, ostrava

dooffy_header_jablko_2024.jpg dooffy_header_zena_2024.jpg


Protetická stomatologie


Protetická stomatologie se zabývá náhradou ztracené části zubu, celého zubu, skupiny zubů i chrupu jako celku.
 
 

       Fixní protetika

Fixní zubní náhrady jsou pevně připevněny (nacementovány) na obroušené zuby, zubní pahýly. Patří sem kořenové nástavby, korunky a můstky.

 • Kořenová nástavba nahrazuje ztracené zubní tkáně a doplňuje korunkovou část zubního pahýlu do požadovaného tvaru, který má zajistit retenci fixní náhrady a zároveň vytvořit dostatek prostoru pro plášť korunky a ochránit zub (kořen) před frakturou. Kotví se čepem do kořene zubu. V naší ordinaci zhotovujeme kořenové nástavby především přímou metodou přímo v ordinaci ze speciálních čepů tvořených skleněnými vlákny, jejichž elasticita je velmi podobná elasticitě vlastních zubních tkání a snižuje se tak riziko fraktury kořene při zatížení.
 • Korunka se používá k rekonstrukci zubu při velkých ztrátách tvrdých zubních tkání, pokud již nelze následkem úrazu, rozsáhlého zubního kazu či ošetření kořenového kanálku zhotovit klasickou výplň. Korunka chrání zub před frakturou. Někdy je nutné před jejím zhotovením zub endodonticky přeléčit. Následuje broušení zubu do požadovaného tvaru, aby vznikl prostor pro korunku. Pak je nutné nabroušený pahyl otisknout. Podle otisku v laboratoři korunku zhotoví a v další návštěvě se korunka fixuje na zub vhodným fixačním cementem. Období mezi nabroušením zubu a fixací defenitivní korunky na zub trvá cca 1 týden a je možné jej překlenout provizorní korunkou či můstkem (viz níže).
 • Můstek je protetický výrobek, který náhrazuje chybějící zuby. Je upevněn na okolních zdravých zubech.
 • Provizorní korunky a můstky slouží k ochraně nabroušeného zubu do doby nasazení definitivní korunky. Chrání zub před mechanickými inzulty ale také před teplotními, což je důležité zejména u vitálních zubů (s živým nervem). Dále stabilizuje polohu zubu, aby nedošlo k jeho posunu, který by znemožnil nasazení definitivní korunky. Zabraňuje také přerůstání dásně přes okraj schůdku nabroušeného zubu, což by opět mohlo zkomplikovat nasazení defeinitivní korunky.
 

Typy korunek a můstků:
 • celokovové - nevýhodou je estetika
 • fasetované plastem - tvářová ploška je estetická, žvýkací a patrová případně jazyková ploška jsou kovové
 • metalokeramické - vysoce estetické, kov je pouze uvnitř korunky, celý povrch je keramický
 • celokeramické - vysoce estetické, vůbec neobsahuje kov, vhodné především pro přední zuby, nehrozí vznik tzv. tetováže (trvalé zabarvení dásně u krčku způsobené kovovými pigmenty)

                                  
                                                 kovová korunka                           fasetovaná korunka                   keramická korunka

Péče o korunky a můstky:
Zuby nesoucí korunky jsou i nadále náchylné ke vzniku zubního kazu v oblasti krčku, kde je umístěn okraj korunky. Zároveň se v případě zanedbávání ústní hygieny může rozvinout zánět dásní. Proto je nutné používat k jejich čištění mezizubní kartáčky nebo superfloss (speciální dentální nit pro čištění pod můstkem).
 

      
    
Snímací protetika


Pokud chybí zubů hodně, nebo jsou zbývající zuby nevhodně rozmístěny, takže na ně není možní zhotovit fixní protetickou práci, je možné chybějící zuby nahradit snímací náhradou (vyndavací).

 • Celková (totální) náhrada nahrazuje všechny zuby v čelisti. Drží adhezí ke sliznici. Pokud je kostní podklad příliš nízký (plochý), je stabilita horší a je nutné používat lepidlo na zubní protézy.
 • Částečná snímatelná náhrada nahrazuje chybějící zuby a pomocí retenčních a opěrných prvků drží na okolních zubech. Zhotovuje se v zubní laboratoři na základě otisků provedených v ordinaci. Jedná se o cizí předmět v ústech a chvíli trvá, než si na ni klient zvykne. Minimálně jednou denně se musí vyjmout a provést základní hygienická očista. Nevýhodou je, že tato umělá náhrada svým tlakem na sliznici způsobuje rychlejší úbytky tkání pod protézou, po určité době už není protéza tak přesná. Náhrada může mít jednoduché kotevní prvky (drátěné háčky), nebo lité kotevní prvky, které lépe stabilizují náhradu a chrání zbylé zuby před přetěžováním. Liší se cenou.
 • Hybridní snímatelná náhrada - jedná se o snímatelné náhrady kotvené na zbývající zuby zásuvnými spoji (podobné principu patentních knoflíků) popřípadě systémem dvojkorunek (tzv. teleskopy). Představují nejvhodnější a z hlediska nošení a estetiky nejkomfortnější variantu snímatelné náhrady. Přechod náhrady na zbývající zuby je téměř neznatelný. Rovněž stabilita náhrady je velmi dobrá.

            
Copyright © 2014 - 2024 Fajne zuby s.r.o..
Všechna práva vyhrazena.
Tento web využívá redakční systém AD-RS.
Realizace webu ADweby.com.

Kontaktní informace

MUDr. Kamil Mazuch

Vráclavská 1281
739 34 Šenov

GPS: N 49°47.15208', E 18°22.28097'

Telefon: +420 596 887 404

www.fajnezuby.cz